- Reklama -magazin
Home Zdraví Neignorujte ani menší gynekologické potíže, mohou se vám vymstít

Neignorujte ani menší gynekologické potíže, mohou se vám vymstít

- Advertisement -

S gynekologem MUDr. Markem Brenišin jsme si popovídali o ženském zdraví, prevenci a nejčastějších chybách žen v přístupu k jejich gynekologické zdraví, ale zeptali jsme se ho i na to, jaký vliv má vyšší věk prvorodiček na vznik typicky ženských onemocnění.

Je povědomí o ženském zdraví dostatečné nebo je co zlepšovat?

V poslední době se trend péče o zdraví zvyšuje. Zejména mladé ženy se aktivněji zajímají o své gynekologické zdraví a věnují pozornost i věcem, které s tím souvisí, jako je plánované rodičovství a preventivní prohlídky. V podvědomí lidí jsou však stále zakořeněné různé mýty, které se nezakládají na pravdě. Například, že z antikoncepce se tloustne, nebo to, že dívka nebo žena, nepotřebuje jít ke gynekologovi až do prvního pohlavního styku, protože ještě nemůže mít žádné problémy. Přitom právě naopak, mnoho potíží se dá zachytit i v takovém mladém věku a o to účinnější je lze léčit.

Prevence je při odhalování vážných onemocnění velmi důležitá. Dbají podle vás ženy dostatečně na prevenci nebo přicházejí, až když je pozdě?

Bohužel musím konstatovat, že přesto, že screening gynekologických onemocnění, zejména nádorových, je zdarma, případně se dá připlatit za lepší a přesnější odběr LBC metodou, mnohé ženy přicházejí s rakovinou ve třetím nebo čtvrtém stadiu, kdy se už jen velmi těžko dá stav zvrátit, případně vyhnout se trvalým následkům.

V posledních letech můžeme dokonce pozorovat u žen nárůst typicky ženských onemocnění. Může za to nedostatečná prevence nebo způsob života?

V první řadě za to může sedavé zaměstnání, stres, kouření, alkohol, promiskuitní způsob života či zanedbání na první pohled banálních gynekologických onemocnění. Ignorování těchto problémů velmi často vede k rozvoji chronického onemocnění nebo k problémům s otěhotněním. Navíc, i když se mladé dívky a ženy v poslední době začali více zajímat o své zdraví, později pod tíhou práce, mateřství či občas i z vlastní pohodlnosti zanedbají prevenci, a tedy i včasnou diagnostiku a léčbu.

Vzpomínáte zdravotní potíže, kterým mnohé ženy nevěnují dostatečnou pozornost, ale časem mohou vyústit do závažnějších problémů. O které konkrétně jde?

Ženské orgány se nacházejí v prostoru malé pánve, kde je dost prostoru na to, aby nádory v úvodních fázích na nic netlačily a tak se neprozradili. Ženu nic nebolí, nemá potíže, nejde k lékaři. Když se objeví výtok či krvácení, většinou se to už končí rozsáhlou operací. Rovněž v případě různých infekcí si žena řekne, že vždyť si dá chvilku pozor a ono to přejde. Výsledkem jsou často opakující se potíže.

Kdy je žena rizikovou skupinou pro vznik typicky ženských onemocnění?

S rozvojem různých komplikací se nejčastěji setkáváme po menopauze, zejména co se týče nádorových onemocnění, jako je rakovina děložního čípku, rakovina prsu či výstelky dělohy. Tehdy se totiž oslabuje ochranný účinek estrogenů a to může vést k rozvoji těchto onemocnění. Rakovina děložního čípku se však stále častěji posouvá do mladších věkových kategorií, protože úzce spojuje s infekcí lidským papilomavirem. Je paradoxní, že včasné a ještě nezhoubné změny lze zachytit pravidelnými prohlídkami, přesto mnoho žen přichází se začínajícím nebo rozvitých nádorovým bujením.

Množství žen v současnosti odkládá těhotenství na později. S vyšším věkem prvorodiček však roste problém s otěhotněním. Proč má například 35-letá prvorodička statisticky větší problém otěhotnět než 35-letá druhorodička? Co to způsobuje?

- Advertisement -
- Advertisement -

Stay Connected

16,985FansLike
2,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

Must Read

- Advertisement -

Related News

- Advertisement -